Certified partner of solidworks

SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása 3. rész

2021.06.11
SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása 3. rész

Egy villamos terv a SOLIDWORKS Electrical Schematic, mint parametrikus szoftverben való készítése során a komponenseket összekötő vezetékek, kábelek jelzéseit is automatizáltan készíthetjük el, elkerülve pl. a tervmódosítások esetén szükségessé váló időigényes és hibaforrásokat jelentő manuális beavatkozásokat és megteremtve az automatikus kigyűjtések (riportok) lehetőségét.

  1. 3. rész: Eltérő keresztmetszetű vezetékek elágazása, és a csomópont indikátor használata

  2. Az előző részhez hasonlóan, egy üres projektben ismét elhelyeztem néhány komponenst, melyekhez az adatbázisból alkatrészt is rendeltem, hogy a villamos csatlakozási pontok jelzései is megjelenhessenek:

    Az összeköttetések során most az alábbi típusú, általam definiált vezetékeket (wire styles) fogom használni (a fekete 0,5, a barna 0,75, a narancs pedig 1mm2 érkeresztmetszetű):

    Aktiválom a csomópont indikátorokat (nodal indicator), melyek számozott vezetékek esetén válnak láthatóvá, és „T” elágazások használata során segítenek a jelutak (bekötési irányok) grafikus értelmezésében:

    Az az elérendő célom, hogy a K1-es kapcsoló 2-es kivezetésétől kiindulva, a fenti 3 vezetékkel kössem be a további kapcsolókat. A vezetékek elhelyezésének egyik lehetséges (ajánlott) kiviteli formája:

    Számoztassuk meg az új vezetékeinket (Number new wires). Látszik, hogy ez az automatikusan generált vezeték bekötési sorrend, számunkra jelen esetben nem megfelelő, és a jobb oldali csomópont nem hármas (T) elágazás:

    Módosítsuk grafikusan a csatlakozási utakat (Edit connection path):

    A szerkesztés utáni eredmény grafikus képe már tükrözi szándékunkat (a módosult szakaszok jelzései ilyenkor eltűnnek):

    Számoztassuk meg újra ezeket a jelzés nélküli vezetékeket (Number new wires). Az előző blogrészből (2.rész) már tudjuk, hogy alapértelmezésként a jelölése alapján nagyobb prioritású komponens lesz a vezetékek kiindulási (origin) pontja. A létrejött kiosztás látszólag rendben is van, de az átmérő értékeket figyelve, valami mégsem stimmel:

    Ellenőrizzük le a kábelezési sorrendet (Wire cabling order):

    Látható, hogy a forrás-cél információk az elvárás szerintiek, viszont mindhárom bekötött vezeték stílusa azonosnak látszik:

    Fordítsuk meg a vezetékek irányait (Switch origin and destination) úgy, hogy a vezetékek ne a K1 közös pontjából induljanak, hanem abba érkezzenek, így minden vezetékjellemző helyreáll:

    A változtatások életbe léptetéséhez számoztassuk újra a vezetékeket:

    Az elvárt, helyes végeredmény:

    Az automatikusan generált kötéslista riport:

    Folytatása következik.....

    írta: Tóvizi Jenő

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása 3. rész