Certified partner of solidworks

Megjelent a DCAMCut 9.0

2021.11.25
Megjelent a DCAMCut 9.0

A huzalszikra forgácsoló gépek tulajdonosai számára ismerősen csenghet a DCAMCut név, amely az egyik – talán – legismertebb program a huzalszikrázás CAM-programozásában.   (dcam.de)

Azoknak, akik nem ismernék még - néhány szóban - hagy mutassam be a fejlesztő céget és a programot:

A DCAM GmbH nagy múltra tekint vissza, 1990-ben alapították Berlinben, és 1994 -óta specializálódott a huzalszikra forgácsoló gépek programozásához szükséges CAM-rendszer fejlesztésére.
SOLIDWORKS és Inventor alá integrált változatban kapható ill. van egy un. SOLO verziója is, ami egy leegyszerűsített, erős korlátokkal bíró CAD programot is tartalmaz – felárért.

Ezen írás a SOLDIWORKS alá integrált verzió alapján készült!

Három csomagban érhetőek el a DCAMCut-on belüli modulok:

Standard Csomag: 
2D vázlatok alapján lehet a vágandó kontúrt kijelölni, egyszerű, jelképes szimuláció áll rendelkezésre a huzal útjáról.
https://www.dcam.de/ecomaXL/files/DCAMCUT_9.0_for_SolidWorks_STANDARD_EN.pdf 

 

Professional csomag:
A Standard csomag képességein túl, 3D modellből automatikus alakzat felismeréssel képes a kontúrokat meghatározni a szűrőkben beállított feltételek alapján. Beállításokat előre el lehet menteni sablonokba és ezeket drag&drop módszerrel később más projektekben használni lehet. 3D szimuláció is rendelkezésre áll az „NC-browser” mellett.
https://www.dcam.de/ecomaXL/files/DCAMCUT_9.0_for_SolidWorks_PROFESSIONAL_EN.pdf 

 

Expert csomag:
A fentieken kívül az 5-tengelyes vágást is támogatja.
https://www.dcam.de/ecomaXL/files/DCAMCUT_9.0_for_SolidWorks_EXPERT_EN.pdf 

A fenti csomagok összehasonlítása megtalálható itt:
https://www.dcam.de/ecomaXL/files/DCAMCUT_9.0_Bundles_%2526_Functions_EN.pdf

 

A program használatának előnyei röviden:


- Az integrált rendszer miatt nincs szükség az adatok konvertálására.
- Kontúr kijelölése vázlaton, modellen vagy felület kijelölve ill. automatikus kontúr felismeréssel szűrőkön keresztül lehetséges.
- Az aktuális modell változásokat parametrikusan követi, kezeli
- Sablonok használata startfuratokhoz, vágási sorrendhez, kontúrok tulajdonságaihoz (rá- és leállás, pontosság, kúposság, simítások száma, stb.)
- Teljesen integrált technológiai adatbázisok több gépgyártó konkrét gépeihez optimalizálva. (Előtolás, szikraköz, feszültség, stb.)
- Hibák jelzése még a programozás során
- NC-Browser használata. A vágási sorrend fa-struktúrában történő megjelenítése az NC kód mellett (1. ábra)
- Beépített megmunkálás (gyártási) dokumentáció készítés

1.ábra

 

Ennyi ismertető után nézzük meg, hogy az új - október elején megjelent -  9.0-ás verzióban milyen újdonságok láttak napvilágot.  Az azért mindenki számára sugallhatja a fejlesztés nagyságrendjét, hogy az eddig megszokott 8.1,  …,8.4, 8.5 verziók után egy nagy ugrással egyből a 9.0 -ás verzió jelent meg.

 

Az újdonságok címszavakban:

-„Az egér pihen – a gépek dolgoznak” volt az egyik motivációja ennek a kiadásnak.
- Újratervezett ikonok a könnyebb megértés érdekében
- Minden a Manager-panelen jelenik meg, ez lehetővé teszi az összes szükséges beállítás elvégzését a képernyő egyik oldalán. Nincsenek előugró ablakok.
- Hibák és hiányzó adatok beviteli mezői vizuálisan meg vannak jelölve, segítve a hibakeresést.
- Párbeszéd panelek kinyitható szekciókban, így csak akkor jelennek meg ha ténylegesen szükség van rájuk.
- Több kontúr vagy folyamat egyidejű kiválasztása
- Kontúrok, vágási feladatok opcionális eltávolítása (kikapcsolása) a munkafolyamatból
- A szimuláció még pontosabb az NC kimenethez, javítva a biztonságot a NC-gép érdekében.

A fenti – egyébként nem teljes – listából látható, hogy az újítások 3 fő részre oszthatóak:
- Új megjelenés
- Hatékonyabb munkavégzés
- Technikai (Technológiai) fejlesztések

 

Ez utóbbi abban nyilvánul meg, hogy fejlesztették a műveleteket, például most már – egy arra alkalmas Fanuc(!) gépen – ferde menetvágást is lehet programozni, ill. újabb gépeket, újabb vezérlőket is támogat a szoftver.
A támogatott gépek ill. hozzájuk tartozó vezérlők listája megtalálható a     https://www.dcam.de/en/support/support-1ed-edm-machines/     címen, ahol a típus, konfiguráció, alkonfiguráció alapján lehet a támogatott poszt-processzorokat ill. technológiai adatbázisokat ellenőrizni.

 

Az újdonságok egy kicsit gyakorlatiasabb szemmel:

A fejlesztésekből a leginkább észrevehető rész a látványvilág megváltozása, ami az ikonok színében és kinézetében nyilvánul meg leginkább. A kék és szürke színvilág jobban igazodik a SolidWorks színvilágához.

2.ábra

 

A másik szembetűnő fejlesztés az, hogy az ablakos rendszer helyett, mely a korábbi verziókban volt használatos (3.ábra / A),  most minden beviteli mező a SolidWorks bal oldalán lévő Manager panelen jelenik meg. Az eddigi ablakok különböző „fülei” pedig különböző szekciókban vannak (3.ábra / B).


  1. 3. ábra
  2.  

    A könnyebb áttekinthetőség miatt ezek a szekciók bezárhatóak, hogy csak annyi információ látszódjon amire tényleg szükség van. (4. ábra / A) Például egy kapcsoló (pipa) kikapcsolásával a hozzá tartozó beviteli mező eltűnik a panelról.
    A korábbi DCAMCUT verziókban lévő „Register” gomb (amivel az aktuális ablak beviteli mezőibe írt értékeket lehet elmenteni, hogy később már ezekkel a beállításokkal induljon az ablak) most ikon formájába szerepel (4. ábra / B).
    A Geometria kijelölésére sem gombra, hanem „csak” egy ikonra kell kattintani. (4. ábra / C)

    Újítás, hogy addig nem lehet elmenteni a pipával a panel tartalmát amíg a minimálisan szükséges adatokat, beállításokat meg nem adtuk, el nem végeztük. (4.ábra / D)

     

    4.ábra

     

    Ha a szükséges adatok megvannak akkor két pipa is megjelenik az egyik (5. ábra / A) „csak” menti az adatokat, de nem lép ki a panelról, a másik a pedig a mentés és kilépés ikon (5.ábra / B).

     

     

    5.ábra

     

    A korábbi verziókban egy kicsit zavaró volt, hogy a kontúrokat csak egyesével lehetett például törölni vagy egy adott megmunkálás alá drag@drop módszerrel „bedobni”. Felhasználói kérésre ezt is megoldották a fejlesztők úgy, hogy a kontúrok csoportjára kattintva, a panel alján megjelenő listában már a Windowsban megszokott módon lehet több elemet kijelölni.  (6.ábra)

     

    1. 6. ábra
    2.  

       

      Az is felhasználói kérés volt, hogy ha egy beviteli mező adata nem megfelelő (pl. túl nagy, túl kevés, vagy éppen hiányzik) akkor a rendszer ezt a hibás mező színezésével jelezze, és ne lehessen kihagyni a javítást, ne lehessen tovább lépni hibás adatokkal. (7. ábra) Így, nem utólag jelennek meg hiba üzenetek hiányzó adatokra hivatkozva.

       

      7.ábra

       

      A kontúr tulajdonság ablakban a Quality részben lehet beállítani a technológiai adatokat, amelynél az ikonokkal lehet kiválasztani, hogy a DCAMCUT felhasználó által korábban lementett adatokkal vagy a gyári paraméterekkel szeretnénk dolgozni (8. ábra / A).  Az adatok beállításával (8.ábra / B) egyidejűleg szűri a listát, hogy csak a beállításoknak megfelelő sorok maradjanak. (8. ábra / C)

       

      1. 8. ábra
      2.  

        Ha kiválasztottuk a kívánt paramétert akkor a panel alján a technológia részben megjelennek a paraméterek a vágáshoz (előtolás, ofszet, szikraköz, stb) az út adott szakaszának (nagyolás, simítás, ráállás, stb.) megfelelően (9. ábra), ahol természetesen módosíthatjuk az értékeket, igaz, ebben az esetben új néven kell elmentenünk az adatokat.

         

        1. 9. ábra
        2.  

          A DCAMCut műveleti fa-struktúrájában a vágási sorrend sablonjaira kattintva a panel alsó részén megjelennek a beállítások, (10.ábra) ahol azonnal láthatjuk, hogy megfelelő sablont választottunk-e ki.

           

          10.ábra

           

          Ha a vágási sorrend alá kiválasztottuk a kontúrokat akkor újdonságként a sor elején megjelenik egy kapcsoló amivel - törlés nélkül – inaktívvá tehetjük kontúrt vagy egy teljes vágási munkamenetet (11. ábra / A). A vágási munka csoportra kattintva pedig az alsó részben egyből indíthatjuk a nc-browser-t vagy a szimulációt (11. ábra / B)

           

          11.ábra

           

          A figyelmeztető üzenetek, a rendszer által feltett kérdések és a hibát jelző üzenetek is - ablakok helyett - a Manager panelen jelennek meg a 12. ábrán látható módon. A figyelmeztető ablakokat át lehet ugrani mivel „csak” tájékoztatást adnak bizonyos automatikusan generált pályaszakaszokról, vagy lehetséges „rizikós” beállításokról. A megjelenését kikapcsolhatjuk. A hiba üzenetet azonban nem lehet átugrani, ha pipával bezárjuk akkor a hibásan kitöltött panelra ugrik és a 7. ábrán látható módon a hibás adat mező jelzésre kerül.

           

          1. 12 ábra.
          2.  

            Szimulációkban – bármelyiket is válasszuk a három közül – az idősáv alatt megjelenik az, hogy az éppen mutatott vágás melyik kontúrhoz és azon belül annak melyik szakaszához (ráállás, nagyolás, simítás, stb.) tartozik. (13.ábra)

             

            13.ábra

             

             

            Egy fontos dolog maradt a DCAMCut ÚJDONSÁGOK végére:


            Mielőtt letölti és telepíti a DCAM 9.0-t   (https://www.dcam.de/en/download/) ellenőrizze, hogy a licencse manager programban rendelkezik-e jogosultsággal (van-e licence) a program új verziójának futtatásához. Ha a 14. ábrán látható listában nem szerepel a „DCAMCUT Version 9” , úgy a szüksége van a licence, valamint a licenc kezelő alkalmazás frissítésére.

             


            14.ábra

             

             

             

            Írta :  Harmati Zsolt 

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
Megjelent a DCAMCut 9.0