Certified partner of solidworks

SOLIDWORKS Electrical Schematic tippek és trükkök sorozat

2022.05.23
SOLIDWORKS Electrical Schematic tippek és trükkök sorozat

1.A beépített vektorgrafikai rajzszerkesztő közvetlen elérése

2.A gyors elérési eszköztár, és gyorsbillentyűk

3.A felhasználói felület fontosabb beállításai

4.A dokkolható panelek beállításai

1. A SWE Schematic program beépített vektorgrafikai rajzszerkesztőjének közvetlen elérése

A program File menüjében található Drawing (Rajz) ikoncsoport kevésbé ismert ill. használt:

A bal felső, Electrical ikonon való kattintás után közvetlenül elérhető néhány gyakran használt párbeszédablak ill. funkció, ahol a File műveletek ugyancsak a fenti, Drawing műveletcsoportra vonatkoznak:

A program ezen menüjében Electrical projektektől függetlenül, közvetlenül nyithatunk meg dxf és dwg kiterjesztésű rajzokat, szimbólumokat betekintésre, szerkesztésre:

A beépített, ismert rajzi eszköztár használatával, a szükségesnek ítélt változtatások elvégzése után a file-t R2000….R2018-as formátumú dxf és dwg kiterjesztéssel menthetjük:

A New menüpontban saját, új rajzot hozhatunk létre.
Az összetett, teljes oldalnyi rajzok pedig a Print menüpontban pdf formátumba is „nyomtathatók”.

A Recent files (Legutóbbi fájlok) ugyancsak a dwg rajzokra, és nem a projekt file-okra vonatkozik, így pl. a Könyvtárból legutóbb megnyitott dwg rajzi szimbólumok (áramköri szimbólumok, 2D footprintek, rajzlapkeretek) is gyorsan újra elérhetők:

2. A SWE Schematic program gyors elérési eszköztára, és gyorsbillentyűi

Ahogyan megszokhattuk, a program szalagmenüjének tartalma dinamikusan változik annak megfelelően, hogy milyen típusú rajzot nyitunk meg a projektben. Ahogyan a projekt konfigurációs beállításainak egyik párbeszédablakán látható, a lehetséges rajztípusok a következők:

Alapértelmezetten a szalagmenü fölött található a (piros kerettel jelzett) Quick Access Toolbar (gyors elérési eszköztár), melyben gyári alapbeállításként valamennyi rajztípusnál azonosan megjelenő, néhány gyakran használt (a piros nyíllal jelzett ikonon való kattintás után megjelenő, a kék keretben látható) parancsot tartalmazó ikonsor található:

Bár ezek a parancsikonok relatíve kis méretűek, a föléjük mozgó egérmutató hatására a funkciójuk kijelzésre kerül, segítve használatukat.

A sárga nyíllal jelzett Show Below the Ribbob (Megjelenítés a szalag alatt) funkciót választva az ikonsor közelebb kerül az aktív rajzi munkaterülethez, így kisebb egérmozdulattal érhető el. A kék keretben lévő felsorolás előtti pipák deaktiválásával az ikonsor redukálható, de ennek hatékonyabb módja és további parancsikonok hozzáadásának (vagyis a testre szabás) lehetősége érhető el a zöld nyíllal jelzett More Commands… (További parancsok…) funkción kattintva.

A kék keretben látható, hogy bármelyik fő parancs csoportból jelölhetünk ki parancsot, melyet a sárga mezőben látható Add/Remove (Hozzáad/Eltávolít) funkcióval juttathatunk érvényre:

A Scheme típusú rajz (Többvonalas kapcsolási rajz) gyors elérési eszköztárának egyik megjelenési lehetősége például, a szalagmenü alatti elhelyezéssel:

A megszokott, leggyakrabban használt parancsokat célszerű egyedi billentyűparancsokhoz rendelni.  Ha egy üres rajzi területen kattintunk a jobb egér gombbal, láthatók az alapértelmezett és ismert gyorsbillentyű beállítások:

A korábbiakban bemutatott, gyors elérési eszköztár testre szabási párbeszédablakának további lehetőségeként, annak Keyboard (Billentyűzet) fülén tág határok között hozhatunk létre további gyorsbillentyű kombinációkat.

Példaképpen ajánlott a Move (a bázisponttól való mozgatás) „M” billentyűhöz, a Rotate (Objektum forgatása) „R” billentyűhöz, valamint a Stretch (Objektumok nyújtása) „S” billentyűhöz rendelése. Először a legördülő listából kiválasztjuk a parancsot (kék mező), majd a sárgával jelölt beviteli mezőn való klikkelés után megnyomjuk az elképzelésünknek megfelelő billentyűt ill. kombinációt, végül az Assign (Hozzárendelés) paranccsal véglegesítjük azt.

Ezek a beállítások az SWE alkalmazás globális szintjén rögzülnek, nem az egyes SWE projektekhez tartozóan.

Mint ahogyan a szalagmenü is változik a rajztípusoknak megfelelően, a fenti beállításokat egyszer külön-külön el kell végeznünk valamennyi szükséges rajztípusnál is. Ezek közül vannak azonos kategóriába esők, a könyvtári szimbólumok szerkesztésének esete pl. megegyezik a fedlap, és a riportok rajzi kategóriájával.

3. A SWE Schematic program felhasználói felületének fontosabb beállításai

A Tools (Eszközök)/Interface configuration (Interfész konfiguráció) menü számos fontos beállítási lehetőséget tartalmaz.

A kurzor beállításait illetően (lásd lentebb a kék négyszögben) a Pickbox (Jelölőnégyzet) 5-ös értéke jól bevált, a Crosshair (Szál ill. célkereszt) 5-ös méretét pl. 20-ra növelve, jobban segítheti a rajzi pozicionálást.

Az egér görgőjének nagyítási funkciójára vonatkozó beállításoknál (a sárga négyszögben) érhetjük el, hogy a Windowsban, vagy a SOLIDWORKS-ben megszokott nagyítási direction (irány) legyen-e kiválasztva.

A rajzolás során döntés ill. megszokás kérdése, hogy nyomtatópapírnak megfelelő fehéret, szemkímélőbb szürkét, vagy akár 2D CAD jellegű feketét állítunk-e be (a zöld négyszögben) a Drawing background color (Rajz háttérszíne) opcióban. Ha a fekete mellett döntünk, érdemes figyelembe venni a vezetékek, szimbólumok színeinek megválasztásánál, hogy pdf mentés vagy nyomtatás esetén hogyan fognak megjelenni azok a fehér háttéren, milyen lesz a láthatóságuk-olvashatóságuk a valóságban.

A (lila négyszöggel határolt) Pozíció és stílus beállításoknál tudjuk megváltoztatni a projekt egyszerre megnyitott dokumentum füleinek elhelyezkedési-igazítási pozícióját (Tab positions), kiválaszthatjuk a felhasználói felület színsémájának stílusát (Styles) és a szalagmenü nagyságát-olvashatóságát az ahhoz tartozó betűméret (Ribbon font height) beállításával. Az alapbeállítás a 12-es betűtípus, ezt pl. 14-re állítva, a szalagmenü feliratainak olvashatóságán javíthatunk.

A Preferences (Preferenciák) fülön található a főként nagy projektek megnyitásakor hasznos optimalizálási, gyorsítási funkció, mely szerint az adatokat majd csak az első használatba vételkor tölti be a rendszer (Load data at first usage):

Az alkalmazás nyelvi beállításainál (Application language) tudjuk kiválasztani, hogy pl. angol vagy német legyen-e a program kezelő felülete (jelenleg a program még nincs magyarítva), melynek életbe léptetéséhez a programot újra kell indítanunk. A menedzselt nyelveket illetően érdemes csak azokat kiválasztani, melyeket a projektek nyelvezetének is választunk (pl. angol, német, magyart):

A Jogosultság kezelés (Rights management) fülön állíthatjuk be, hogy az alkalmazás és a projekt konfigurációs beállításaihoz való hozzáféréshez akarunk-e Jelszóvédelmet (Password protection), vagy Felhasználói jogosultság kezelést (User rigts management) alkalmazva a teljes alkalmazáshoz való hozzáférést korlátozzuk-e:

4. A SWE Schematic program dokkolható paneljei

A Dokkolható panelek (Dockable panels) nagy segítségünkre vannak a tervezői munka támogatásában, információkat megjelenítve és gyors eléréseket biztosítva:

A program telepítését követő, alapértelmezett panelmegjelenítés (vagy annak visszaállítása, Reset panel layout után):

A fenti alapértelmezett beállításokat is érdemes testre szabni. A dokkolható panelek közül nagyon hasznos (a fenti szalagmenüben a megfelelő ikonra kattintva) a Dokumentumok (Documents), Komponensek (Components), Szimbólumok (Symbols), Makrók (Macros) és Tulajdonságok (Properties) paneleket kiválasztani. Ezeket a megjelenésük után, fejlécüket megfogva, a kívánt helyre mozgathatjuk a képernyőn a mozgatás idejére megjelenő navigációs sávokra való ráhúzással:

Ha elegendően nagy a kijelzési lehetőségünk, az említett 5 panelt fixen láttatva, mozaikszerűen is elrendezhetjük:

Köztes megoldásként a paneleket egymás mögé is csúsztathatjuk, mint az alapértelmezett megoldás esetében, így tartalmuk eléréséhez lapoznunk kell közöttük:

Helytakarékos megoldásként a gyors elérési eszköztár párbeszédablakában minimalizálhatjuk a felső szalagmenüt (Minimize the ribbon), és a dokkolt panelek fejlécében lévő rajzszeg ikonon való kattintással (kioldásával) automatikusan eltűnő (Auto Hide) panelekként használhatjuk (a feléjük vitt kurzorral aktiválhatjuk) őket:

A gyorsabb tervezési munkát segíthetjük, ha a Szimbólum és a Makró dokkolható panelek tartalmát is testre szabjuk, vagyis a gyakran használt szimbólumokat, makrókat ezekkel gyorsan elérhetővé tesszük. Ehhez, ha egy meglévő csoporton kattintunk jobb egér gombbal, új szimbólumot adhatunk hozzá a többihez (Add symbols…). Üres tartományon kattintva, csak az Új szimbólum csoport (New group…) felvétele és a csoportok aktiválása menüpont jelenik meg. Üresen nem hozhatunk létre új csoportot, vagyis legalább egy szimbólumot rögtön ki is kell hozzá választanunk. A makrók használatának előnye a szimbólumokhoz képest, hogy már gyártói alkatrész (Manufacturer parts) hozzárendeléssel is rendelkezhetnek.

Mint ismert, minden egyes komponens kötelezően hozzárendelendő a projekt valamelyik Funkciójához és Lokalizációjához. A Komponens navigációs dokkolható panel, más néven Komponens böngésző (Components browser) alapértelmezetten a Lokalizációk szerint csoportosítva mutatja a komponenseket (Locations view), azon belül pedig a funkciók sorrendjében (Sort by function/location). Ez a komponens panelben, a projekt nevén jobb egérgombbal kattintva átállítható. Ha a rövid tervjel (Short mark) alapján rendezzük sorrendbe (Sort by mark) a komponenseket, akkor betűrendbe szedetten jelennek meg, ami hasznos lehet pl. pdf mentés esetén, ahol a könyvjelzőben nem a teljes tervjel szerepel, hanem csak a rövid.

A bal oldali képen a Lokalizáció szerinti komponens böngésző, a középsőn a pdf ennek megfelelő részlete, a jobb oldalin pedig a Funkció csoportosítás szerinti komponens böngésző látható:

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
SOLIDWORKS Electrical Schematic tippek és trükkök sorozat