Certified partner of solidworks

ELEKTROMOS KOMPONENSEK, HOZZÁRENDELT ALKATRÉSZEIK ÉS AZOK ATTRIBÚTUMAI

2022.07.30
ELEKTROMOS KOMPONENSEK, HOZZÁRENDELT ALKATRÉSZEIK ÉS AZOK ATTRIBÚTUMAI

A leírás a SOLIDWORKS Electrical Schematic program elektromos komponenseihez rendelt alkatrészek multiplikált attribútumainak jellemzőivel, beállítási módjaival foglalkozik.

Kiindulási példának tekintsük meg az alábbi csatlakozó adatlapjának meghatározás (Description) mezőjét és a többvonalas áramköri szimbólumához rendelt, általános esetet mutató, erre hivatkozó attribútumát.

Az SWE alkalmazásban a szokásos módon el tudunk helyezni többsoros, tördelt szövegeket is (>Draw/Multiline text) és ennek szövegdoboz méretét is tudjuk módosítani. Az attribútumok, melyek hypertextként adatmezők tartalmára hivatkoznak, ezzel szemben más, némileg korlátozott szerkesztési lehetőséget biztosítanak. Ha a meghatározás mezőbe írt szöveg túlságosan hosszú, és tördelni szeretnénk, két műveletet kell elvégeznünk: több sorosra kell definiálnunk a szimbólum adott attribútumát, és az adatmező tartalmában el kell helyeznünk a tördelést jelentő „|” szimbólumot (magyar billentyűzetkiosztásban AltGr+W).

Az attribútum átalakítása többsorossá, multiplikálttá:




A tördelő szimbólum beiktatása az adatlapi szöveg általunk kiválasztott pozíciójába:

A katalógus és a szimbólum frissítése utáni eredményen megjelenik a tördelt szöveg:

A kapcsoláson elhelyezett szimbólumon jobb egérgombbal kattintva megnyithatjuk a szimbólum attribútumait összefoglaló párbeszédablakot:

Ezen a lapon összefoglalóan látjuk valamennyi attribútumot, mely pl. gyors ellenőrzésre jól használható, és számos paraméterüket szerkeszthetjük akár csoportosan is, de az attribútumok tartalmait, értékeit (Value) itt nem szerkeszthetjük, hiszen azok az alkatrészek katalógus lapjain szerepelnek:

Egy elektromos komponenshez több gyártói alkatrészt (Manufacturer part-ot) is rendelhetünk. Ezek lehetnek akár több a) alap (Base), vagy b) elektromos kiegészítő, bővítmény (Auxiliary), vagy c) mechanikai kiegészítő, szerelvény (Accessory) típusú alkatrészek is.

Gyakori eset pl. a mágneskapcsoló és egy másik cikkszámon elérhető további segédérintkezői. A továbbiakban 4 db csatlakozó (terminál blokk) és egy közös felfogató, távtartó szerelvény esetét mutatom be.

Az elektromos bővítmények rendelkeznek elektromos csatlakozási pontokkal, a mechanikai szerelvények nem. Így a bővítmény, hasonlóan az alap alkatrészekhez, kötelezően rendelkezik villamos kapcsolási rajz szimbólummal. A mechanikai szerelvények villamos bekötést nem igénylő rajzi szimbólummal (pl. 2D layout) rendelkezhetnek, de sok esetben csak a BOM listában jelennek meg. Valamennyi, az adott komponenshez rendelt alkatrész ugyanazt a közös tervjelet kapja a hivatkozásokban. A komponenshez való több part hozzárendelésekor a kiválasztások időbeli sorrendje alapján jelenik meg azok listája a komponens tulajdonság párbeszédablakán, melynek sorrendjén a mozgatás le/fel (Move down/up) nyilakon való kattintással változtathatunk. Ez a beavatkozás szükség szerint később is elvégezhető, vagy igény szerint módosítható. A hozzárendelési lista sorrendje lényegtelen a BOM lista szempontjából, de a rajzi szimbólumok mellett megjelenő attribútumokat tekintve jelentőséggel bír.

Egy komponenshez rendelt alkatrész (gyártója és) referencia száma két fajta attribútummal is meghivatkozható.  A #REF_REF nevű attribútum az egyetlen, vagy több part esetén a lista első elektromos alkatrészének Referencia számára hivatkozik. A #REF_REF_ALL attribútum szolgál a többszörös alkatrészhivatkozás megjelenítésére:

Próbaképpen először egy olyan szimbólumot használok, melyen tördelés nélkül meghivatkozzuk a pirossal jelzett valamennyi (All) és a zölddel jelzett egyedi referencia számot is:

Ezeket az alkatrészeket, és ilyen sorrendbe rendezve asszociálom a komponenshez:

Az alkalmazás az egyes cikkszámok után automatikusan elhelyezi a tördelést jelentő | szimbólumokat. Viszont az All attribútum nem multiplikált, ezért itt egy sorban egymás után megjelenik valamennyi alkatrész információ. Az alsó, egyedi attribútum pedig a listában szereplő első villamos alkatrészre hivatkozik, mely jelen esetben a 808-as. (A szimbólum mellett balra az automatikus kereszthivatkozás, Terminal áramköri típusra vonatkozó szimbóluma látható, lsd. később is.)

Ha próbaképpen, multiplikálva két sorosra módosítjuk az attribútumot, és változtatunk az alkatrészek hozzárendelési sorrendjén is:

Eredményként azt tapasztaljuk, hogy a felső sorba bekerül a lista első eleme, valamint az első tördelés szimbólum után a következőbe az összes többi. Nincs lehetőségünk ennek módosítására (pl. felezésére), hiszen a tördelő szimbólumok elhelyezése ilyen esetben automatikus. Az alsó, egyedi attribútum ismét a listában szereplő első villamos alkatrészre hivatkozik, mely jelen esetben a 308-as.

Alkalmazzunk a továbbiakban egy olyan szimbólumot, melyben 5 részre bontottan kerül elhelyezésre a multiplikált attribútum. Az 1-es középre, a 2-3 jobbra, a 4-5 pedig balra igazítottan. (Az egyvonalas kapcsolási rajz szimbólum kereszthivatkozás típusa Parent in line típusúra van állítva.)

A példa kedvéért módosított hozzárendelési sorrend:

A TW1-es komponens alkatrész és áramkör tulajdonságai:

A komponens általános jellemzői (User data 1 mezője egyedileg kitöltve):

Az egyvonalas kapcsolási rajzon megjelenő végeredmény lokalizációs körvonallal (a kereszthivatkozások a bekötött további szimbólumokat jelzik):

A teljesség kedvéért bemutatom, hogy mindegyik 8 érintkezős elosztó csatlakozó blokk 1db Terminal  típusú áramkörrel, és hozzá rendelt 8 csatlakozási ponttal rendelkezik, így garantált, hogy mindegyik pin ugyanazon a potenciálon lesz. A csatlakozási pontok egyedi jelzései (Terminal marks) a csatlakozó színére utaló 2 betűs előtagot is kaptak (itt Dark Gray DG1-DG8).

A csatlakozó blokk többvonalas rajzi szimbóluma (kereszthivatkozása Child típusként definiálva):

Mind a 4 blokk többvonalas áramköri szimbólumának elhelyezése után (a színekre utaló csatlakozási pont jelzésekkel, és az áramköri azonosságot mutató U1, U2, U3, U4 potenciál jelzésekkel):

A kevert típusú (Mixed scheme) kapcsolási rajz:

Az egyvonalas rajz, W1 kábelösszeköttetésre jellemző párbeszédablaka:

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
ELEKTROMOS KOMPONENSEK, HOZZÁRENDELT ALKATRÉSZEIK ÉS AZOK ATTRIBÚTUMAI